- Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest odłączenie prądu. To jest najważniejsza sprawa. Jest na to kilka sposobów.
- Ustawienie w odpowiedniej pozycji przełącznika lampy. Jeśli wiemy kiedy jest pozycja włączona, a kiedy wyłączona mamy ułatwione zadanie. Zwłaszcza jeśli żarówka strzeli przy nas. Wystarczy wtedy tylko odpowiednio pstryknąć i zasilanie zostaje odłączone.
- Drugi sposób jest dla bardziej zaawansowanych – mniej bezpieczny. Jeżeli nie wiemy kiedy przełącznik jest wyłączony wystarczy użyć próbówki. Jednak należy zwrócić baczną uwagę na to, aby nie zetknąć zera z napięciem, ponieważ możemy spowodować zwarcie.
- Powyższe sposoby na odłączenie prądu powinny być użyte ostatecznie wtedy, kiedy z jakichś powodów nie możemy dostać się do skrzynki rozdzielczej. I tutaj rysuje się trzeci, najpewniejszy sposób. W zasadzie inne metody nie powinny być stosowane. A jest to zwyczajnie wyłączenie czy też wykręcenie odpowiedniego bezpiecznika. Jeśli nie wiesz, który konkretnie, a nie powoduje to jakichś niepożądanych skutków działających w danym momencie urządzeń w domu, np. pracujący komputer, to wyłącz wszystkie.
- Bez względu na to czy odłączyłe(a)ś zasilanie nie zabieraj się za wymianę żarówki mokrymi rękami. Zalecam również, aby czynność tę wykonywać w gumowych rękawiczkach (izolacja).
- Przy pracy na wysokościach przygotuj stabilną podstawę, na której opierasz swe ciało ;). Niech krzesło nie stoi na dwóch nogach lub drabina nie jeździ po posadzce. Dobrze jest postarać się o asekurację drugiej osoby. Teraz możesz bezpiecznie zamienić źródło światła. Jeśli trzeba ściąg klosz, wymień żarówkę, załóż klosz i gotowe.
- Po wszystkiemu włącz na powrót zasilanie i sprawdź czy jest ok. Jeśli nadal nie ma światła, może niedokręciłe(a)ś. Wtedy jeszcze raz odłącz prąd, dokręć żarówkę i dokonaj inspekcji ;).
środa, 2 marca 2016
Jak wymienić żarówkę? – główne zasady BHP
Jak wymienić żarówkę halogenową?
Halogeny (także ledowe) mogą nie posiadać gwintu lecz wystające końcówki, które należy zamocować w odpowiedniej do tego przeznaczonej oprawce. W przypadku mocowania GU10 wystarczy wykonać półobrót w lewo przy ściąganiu i w prawo przy zakładaniu.
W oprawach typu downlight, które najczęściej stosuje się w sufitach lub ścianach przed wymianą należy uporać się z wyciągnięciem zabezpieczenia, zapobiegającego wypadnięciu żarówki. W tym celu należy ścisnąć zagięte końcówki.
Po wymianie ponownie ścisnąć, sytuując zagięcia zabezpieczenia w nacięciach oprawki (jeśli takie występują). Wszystko powinno dolegać.
LED-y nagrzewają się słabo, ale jeśli jest to zwykły halogen uważaj na ewentualne poparzenie.
Jak zamontować potrójne gniazdko hermetyczne?
Zaznacz miejsce, w którym ma znajdować się zespół gniazdek.
Dla swobodnego umieszczenia puszek otwór powinien być nieco większy.
Odkręć obudowę gniazdka.
Doprowadź przewód zasilający (faza i zero) do jednego z gniazdek.
Przygotuj otwory w puszkach na przewody i obstaw je na gipsie. Polecam wcześniej przewlec kable o długości ok. 25 cm w pozostałych puszkach (faza i zero). Po obstawieniu jest trudniej. Pozostaw do wyschnięcia.
Zamontuj fazę i zero w jednym gnieździe (nazwijmy go głównym) i wychodzące przewody do drugiego gniazda. Tutaj powtórz czynność. W trzecim gniazdku pozostaje tylko montaż fazy i zera.
Wcześniej należy założyć plastikowe osłony.
Skręć równo gniazdka.
Ustaw uszczelki i załóż listwę.
Przykręć obudowę jednego z gniazd.
Jeśli wszystko jest odpowiednio ustawione, zrób podobnie z pozostałymi dwoma.
Subskrybuj:
Posty (Atom)