Z tym wyłącznikiem instalacyjnym spotkał się już chyba każdy. Obecnie jest on najbardziej popularnym elementem zabezpieczającym obwody elektryczne w naszych mieszkaniach. Jak nie trudno się domyślić jego przeznaczenie to przerywanie ciągłości obwodu w przypadku gdy prąd płynący w obwodzie, osiągnie wartość, która byłaby niebezpieczna dla naszej instalacji elektrycznej. Czyli krótko mówiąc zabezpiecza w chwili przeciążeń i zwarć. Obecnie wyłączniki nadmiarowo-prądowe zastąpiły powszechnie kiedyś stosowane wkładki topikowe. Zalety wyłączników to możliwość wielokrotnego zadziałania oraz większa czułość. Produkowane są w trzech charakterystykach czasowych B, C, D. Różnica pomiędzy nimi polega na czułości ich zadziałania. Najbardziej czułe są te o charakterystyce B.
Jak zbudowany jest wyłącznik nadmiarowo-prądowy?
1. Zaciski do których przyłączamy przewody.
2. Dźwignia za pomocą której włączymy lub wyłączymy wyłącznik. Dodatkowo na dźwigni są symbole czerwony i zielony.
3. Zamek
4. Dwa styki. Jeden jest stały, a drugi ruchomy.
5. Jest to wyzwalacz elektromagnetyczny, który zadziała podczas zwarcia. Gdy dojdzie do zwarcia bolec umiejscowiony w środku wyzwalacza, wysuwa się by przerwać obwód.
6. Gdy mamy do czynienia z przeciążeniem, blaszka wyzwalacza termobimetalowego podniesie się by przerwać dopływ.
7. Komora gaszeniowa złożona z kilku metalowych blaszek.
Bardzo fajny opis i myślę, że jeśli ktoś zajmuje się instalacjami elektrycznymi to będzie z niego zadowolony. Ja jestem szczęśliwy gdyż firma z Olsztyna https://olsztynskieokna.eu/fotowoltaika-olsztyn.html wykonała u mnie kawał dobrej roboty jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne.
OdpowiedzUsuńJa niestety na tych sprawach się nie znam i ogólnie samej elektryki staram się nie tykać. Chociaż na ten moment rozważam montaż instalacji fotowoltaicznej. Bardzo spodobało mi się to co napisano w https://housering.pl/czy-instalacja-paneli-slonecznych-w-domu-jest-oplacalna/ i jak najbardziej fotowoltaika moim zdaniem jest ważna.
OdpowiedzUsuń