Kiedy pracujesz jako elektryk, dobrze jest czuć respekt i odrobinę strachu wobec elektryczności. Bez strachu może pojawić się nieostrożność i zaniedbania, a te mogą doprowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci. Dobry elektryk zawsze wyłącza źródło zasilania i przeprowadza test, aby upewnić się, że zasilanie na pewno jest wyłączone, a następnie traktuje przewody elektryczne z taką ostrożnością, jakby były gorące.
Powód 1: Porażenie prądem.
Porażenie prądem może być nieszkodliwe, jak wtedy kiedy dotykasz urządzenia z lekkim przebiciem prądu, lub bardzo poważne, kiedy dotkniesz linii pod wysokim napięciem. W najlepszym przypadku możesz się przestraszyć, zbladnąć i oblać zimnym potem, w najgorszym twoja rodzina będzie musiała pójść na twój pogrzeb. Porażenie prądem może powodować urazy mózgu, uszkodzenia nerwów, choroby serca, oraz trwałe uszkodzenia organów, w tym narządów wzroku i słuchu.
Powód 2: Oparzenia elektryczne.
Dotykanie urządzeń i przewodów pod napięciem może spowodować u ciebie oparzenie elektryczne, czyli niezwykle bolesny uraz zazwyczaj niezakończony zgonem. Gdy prąd elektryczny przepływa przez ciało ludzkie, ogrzewa tkanki wzdłuż długości przypływu prądu, co najczęściej kończy się oparzeniami elektrycznymi występującymi na dłoniach i stopach. Głębokie oparzenia mogą wymagać poważnej operacji i być powodem stałego kalectwa. Oparzenia elektryczne występują najczęściej wtedy, kiedy nie zachowamy należytego bezpieczeństwa podczas pracy pod wysokim napięciem, ale może je również spowodować dłuższy kontakt z typowym napięciem sieci domowej.
Powód 3: Utrata kontroli mięśni.
Porażenie prądem powoduje utratę kontroli nad mięśniami, a także bolesne skurcze, które w najgorszym razie prowadzą do złamania kości lub przesunięcia stawów. Poza tym utrata kontroli mięśni podczas prac na wysokości może spowodować tragicy w skutkach upadek.
Przede wszystkim dlatego, że grozi to porażeniem przez prąd. Pamiętam jak u mnie panowie z firmy http://inovativ.pl/ zakładali instalację fotowoltaiczną to przede wszystkim bezpieczeństwo oraz jakość wykonania stawiali na pierwszym miejscu.
OdpowiedzUsuń